Ali Poyrazoğlu’nun son oyunu “Asi Kuş”, seyircisi ile İstanbul’un çeşitli salonlarında buluşuyor. Poyrazoğlu’nun Bizet’in ünlü Carmen operasından yola çıkarak hayatla ilgili tespitlerini harmanlayıp seyirciye aktardığı oyun adeta tek kişilik bir gösteri gibi.

Profesyonel yaşamdan aşka, sanattan politikaya her konuya dokunduran Poyrazoğlu, oyununa komedinin yanında nefessiz dinleyeceğiniz bölümleri de eklemiş. İnsanın rönesans ihtiyacından bahsederken bir anda kendinizi aşkın tarifinde bulabiliyorsunuz. İyi bir oyuncu olmanın yanında birçok ünvanı da kartvizitinde barındıran Poyrazoğlu, en büyük özelliği olan hatipliğini adeta konuşturuyor. “Story telling” (Hikaye anlatıcılığı) üzerine yepyeni tatları tiyatro seyircisine geçiriyor. Özellikle aşkın tarifi ve tenin elektriği üzerine yaptığı tespitler, gelecekle ilgili insanın kişisel olarak kendini nasıl geliştirebileceğini anlattığı bölümler görülmeye değer.

Belki biraz klişe olacak ama usta isimlerin bu tür çalışmaları bizi “beyaz cam tutsaklığı”ndan biraz da olsa kurtarıyor. Türkiye’de tiyatro, sinemanın yanında bir üvey kardeş gibi. Ancak salonların doluluğunu da görmek ayrı bir moral kaynağı.

YORUMLAR