Edison ampülü bulurken sayısız deneme yapmış ve bu denemelerin sonucunda müthiş buluşuna erişmiştir. Her denemenin sonucunda, sonuç ne olursa olsun vazgeçmemiş ve emeğinin karşılığını almıştır. İşte tam da bizi bir adım ileriye götüren, Edison’un örneğinde olduğu gibi her başarısızlıktan güçlenerek çıkabilmemiz ve merak duygumuzun devamlılığıdır.

81 yaşındaki Masako Wakamiya’nın iPhone uygulaması yazması da merak duygusunun insana hangi yaşta neler yaptırabileceğinin en önemli örneklerinden biri. İlginç olan Wakamiya, bilgisayar kullanmasını 60 yaşında öğrenmiş.

Evet, merak duygumuz ve gayretimiz bizi hayatta hep ileriye götürüyor. Ancak sonuca oldukça odaklanan sistemlerimiz, gayretimizi değil sadece sonuçlarımızı alkışlıyor. Böyle olunca da yeni nesillerimiz merak duygusundan uzak, çaba sarf etmeden kolaya kaçarak ilerleme katetmeye çalışıyor. Halbuki emek çok değerli, bizi diğerlerinden farklı kılan tek şey. Yeteneklerimiz hangi yaşta hangi devirde olursak olalım hep bizle olacak, ancak çalışmazsak ve devamlı merak duygumuzu kamçılamazsak, koca bir nesil olarak aynı yerde kalmaya mahkum olacağız.

YORUMLAR