Bize Benzemeyeni Sevmiyoruz!

0
356

Son günlerde tüm dünyada çok konuşulan bir roman var: Noah Harari’nin “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi”. Türkiye’de otuzun üzerinde baskı yaparak büyük ses getirdi. İnsanlık tarihine farklı bir açıdan bakmaya çalışan yazar ilginç tespitleriyle birçok tartışma programına da konu oldu.

Kitap, insanlık tarihini en ilkel çağlardan başlayarak endüstri devrimi ve sonrasına kadar götürüyor. Kitabın kurgusunu toplumlaşma, din, siyaset, bilim konuları üzerine yoğunlaştıran yazar, geleceğe de birçok atıfta bulunuyor.

Özellikle çok konuşulan tarım devriminin insan beslenme düzenini bozduğu, eşitsizliğin gitgide arttığı ve mağara adamının günümüz insanından daha mutlu yaşadığı tespitleri okurlarda izler bıraktı. Ayrıca yazarın lükslerin zamanla ihtiyaç haline dönüşmesi ve insanlığın anlam arayışı üzerine tartışmayı derinleştirecek çıkarımları var.

Kitabın dilinde ise yer yer ağırlık göze çarpıyor, şunu itiraf etmeli ki çok kolay okunan bir kitap da değil. Hatta insanlar, çoğu çıkarıma birçok internet sitesinin galeri haberlerinden ulaşıyor. Son olarak, 10Cümle’ye en ilginç gelen tespitle eleştiriyi tamamlamak isteriz: “Sapiens, yani günümüz insanı, diğer 5 farklı insan türünü yok etti; çünkü insan hiçbir zaman kendine benzemeyeni sevmedi.”

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
8.2
SÜRÜKLEYİCİLİK
7.5
ANLATIM
8.1
ÖZGÜNLÜK
10Cümle 7.8

YORUMLAR