Hayatta her olayın iki yönü var. Bakış açılarımıza göre kimi zaman bir durum veya nesne bize iyi gözükürken kimi zaman kötü gözükebiliyor, işte dünyamız da böyle bir yer. Kimimize göre her karışı cennet, yaşanılası bir yer; kimimize göre de tam bir cehennem.

Bu felsefik yaklaşımın yanında tabi bazı gerçekler de var. Dünyamız her geçen gün yaşlanıyor ve ne yazık ki savaşlar, doğal afetler, kirlilik gibi sorunlar bu süreci hızlandırıyor. Ama insan bulunduğu duruma alternatif çözümler üretebilen bir varlık ve Dünya’nın da alternatifini yıllardır arıyor. Son olarak medyaya yansıyan ve astronomlar tarafından keşfedilen “Gliese 581g” adlı gezegen dünyaya benzerliği ile dikkat çekiyor. Atmosferinde oksijen bulunan ve su bulunurluğuyla dikkat çeken gezegen, en son wikileaks belgelerinde “zenginlerin Dünya’dan sonra yaşamak için gidecekleri gezegen” olarak sanal aleme yansıdı.

Bu teorilerin gerçekliğini henüz bilmiyoruz. Ancak biliyoruz ki, bu hızla devam edersek, yeni dünyaya beklediğimizden çok önce ihtiyacımız olacak.

YORUMLAR