Aşk İmkansızdır

0
79

Zülfü Livaneli, son zamanlarda yakaladığı ‘her yıl bir kitap’ serisine 2013’te “Kardeşimin Hikayesi” ile devam ediyor. Livaneli romanlarında rastladığımız akıcı, yalın ve güçlü anlatım; bu hikayede de kendini gösteriyor. Yazarın, kahramanlarını psikolojik analizler üzerinden, okuyucuyu sıkmadan olaylar üzerinden anlatması okunabilirliği arttırıyor.

İstanbul’daki yaşamından uzaklaşmak isteyip sakin bir balıkçı kasabasına yerleşen emekli mühendis Ahmet Arslan, kasabada gerçekleşen bir cinayet sebebiyle gazeteci genç bir kızla tanışır. Kızın hayatına girmesiyle kendisiyle de yüzleşen Ahmet bey, ona geçmişiyle ilgili sırları hikayeler üzerinden anlatacaktır. Modern bir ‘binbir gece masalı’ na dönüşecek hikaye sürprizlerle devam ediyor ve beklenmedik bir sonla noktalanıyor.

Livaneli, Seranad adlı romanında İstanbul yakınlarında mekanlar seçerken, aynı geleneği “Kardeşimin Hikayesi”nde de sürdürmüş. Kitabında daha çok aşkın sert, anlaşılmaz yönüne odaklanırken de insanın unutabilme yeteneğini de analiz etmiş. Yaptığı felsefik yaklaşımlar, hayat tecrübesinin de kalitesini ortaya çıkarıyor. Kitabın sonunda kendinizi hem iyi bir hikaye dinlemiş hem de hayat hakkında öğrenmiş hissediyorsunuz.

Kardeşimin Hikayesi
8
SÜRÜKLEYİCİLİK
8
ANLATIM
8.1
ÖZGÜNLÜK
10Cümle 8.0

YORUMLAR