1929 tarihli aynı adlı romandan uyarlanan “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” filmi, ödül sezonunda 9 Oscar ve 10 BAFTA adaylığıyla ses getirdi. 1.Dünya Savaşı’nda Almanya-Fransa arasındaki Batı Cephesi’ni anlatan filmin anlatımı ve görselliği dikkat çekici.

Hikaye bir Alman askerinin arkadaşlarıyla heyecanlı bir şekilde orduya katılması, sonrasında savaşın soğuk yüzüyle karşılaşmasını konu alıyor. Devletler nezdinde Batı Cephesi’nde yıllarca bir gelişme olmamasına rağmen savaşın devamının nedensizliğini gözler önüne seriyor.

Dört yılda üç milyon askerin öldüğü, daha silah tutmayı bilmeyen genç insanların bir hiç uğruna hayatlarını kaybettiği savaş gerçeğini, tepedekiler – aşağıdakiler ikilemiyle de sorguluyor. Filmde bazı sahnelerde ateşkes masasında yenen yemekleri görürken, bir yanda cephede askerlerin bir somun ekmeği zor buldukları sahneleri izliyorsunuz. Ne için savaştığını bilmeyen bir ordunun yavaş yavaş moral olarak tükenmesini, şans eseri birçok askerin hayatını kaybetmesini şaşkınlıkla takip ediyorsunuz.

Film, oyunculuklar tarafında ön plana çıkmıyor. Ancak teknik ödüller, içe işleyen müziği ve görselliği kusursuz. Ödül sezonunda teknik dalda Avatar ile en çok kapışacak filmi olarak da göze çarpıyor.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
7.5
OYUNCULUK
8.5
HİKAYENİN ANLATIMI
8.5
GÖRSELLİK
10Cümle 8.2

YORUMLAR