Son yıllarda en iyi film Oscar’ı izleyici cephesinde beklenmeyen filmlere gidiyor. Geçen yıl “12 yıllık Esaret” ve bu yıl “Birdman” güçlü oyunculuklarına rağmen yıldızları gişede parlamıyor.

2014’ün galibi Birdman de sıkıcı sayılabilecek bir film. Kaydadeğer oyunculukları ve diyalogları olmasına rağmen salonu yakalayamıyor. Micheal Keaton ve Edward Norton kendini parlatsa da bilindik bir senaryonun farklı bir yorumunu izler gibi oluyoruz.

İnnaritu, daha önce 2007 de Babil’le kaçırdığı Oscar’ı, bu yıl Birdman ile aldı. Ancak yeteneğinden şüphe duymadığımız yönetmenin en vasat filmi bu diyebiliriz. “Paramparça Aşklar ve Köpekler”, “21 Gram” gibi başarılı yapımlara imza atan Meksikalı, her ne kadar en iyi senaryo, film ve yönetmen dahil 3 Oscar’la dönse de diğer filmlerini yakalayamıyor.

İlla sıkıcı bir filme Oscar gidecekse, bunun Boyhood olması daha iyi olabilirdi. En azından emek olarak buna değen bir yapımdı ve bu filmle beraber, “Whiplash”, “The Imitation Game”ye en iyi film dalında yazık oldu.

Birdman
7.1
OYUNCULUK
7
HİKAYENİN ANLATIMI
6.8
GÖRSELLİK
10Cümle 7

YORUMLAR