Netflix bu yıl da en önemli içerik üreticilerinden biri olacağını üst üste sunduğu yapımlarla kanıtlıyor. “Big Short” tan tanınan yönetmen Adam McKay, yeni filmi “Don’t Look Up” da yeni medya akımlarına ve insanoğlunun aymazlığına alaycı bir yaklaşım getiriyor.

Netflix’in içeriklerinde de şu anda yer alan film, Dünya’ya yaklaşan bir meteoru insanlara duyurmaya çalışan iki bilim insanının popüler kültür içerisinde insanlara bir türlü kendilerini ifade edememelerini espirili bir dille ekrana yansıtıyor. Tabi bu da filmin içine birçok mesaj yerleştiriyor.

İnsanların birbirinden uzaklaşması, tüm iletişim ağının kapitalist düzenin elinde insanları kandıran bir oyuncağa dönüşmesi, kimsenin birbirini gerçekten dinlememesi ve daha birçok eleştiriyi, yönetmen filmin içine yedirmeye çalışmış.

Bu da bir sinema anlatımı açısından oldukça zorlayıcı oluyor. Bazı mesajlar doğrudan verildiğinde, alt metinden okunduğu kadar etkili olamayabiliyor. “Big Short”un temposunu ve stilini yakalayan Adam McKay, hikaye anlatımında bu sefer o kadar başarılı değil. Neredeyse bir yıldızlar ordusu diyebileceğimiz oyuncu kadrosunda Leonardo Di Caprio ve Jennifer Lawrence ön plana çıkıyor.

Özetle, evinizde bir Pazar eğlencesi tadında izlenebilecek bir film olarak kalıyor, ne yazık ki, ödül sezonu için rakiplerinin gerisinde kalacak gibi gözüküyor.

Don't Look Up
7.5
OYUNCULUK
7
HİKAYENİN ANLATIMI
7.5
GÖRSELLİK
10Cümle 7.3

YORUMLAR