Yılmaz Erdoğan’ın merakla beklenen filmi “Ekşi Elmalar” geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Popüler kültüre ait de olsa, günümüz Türk sinemasının nitelikli filmlerinden örnekler vermeyi başaran Erdoğan, son yapıtıyla da izleyiciyi etkiliyor.

“Vizontele” serisi tadında hem duygusal bir havayı hem de dramı barındıran film, oyunculuklarıyla da ön plana çıkıyor. Hem yazan hem yöneten hem de başrolde yer alan Erdoğan, Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir zamanlar Anadolu” filminde onu Cannes’a götüren performansın da ötesine geçiyor. “Reis” rolündeki performansıyla büyülüyor.

“Ekşi Elmalar”da, 1975lerin Hakkari’sinde Belediye Başkanlığı görevini bırakan Aziz Bey’in kızları, onların evliliğe giden hikayeleri ve o günlerin Türkiye’sini bir roman tadında aktarmayı başarıyor. Güçlü tasvirler, ince düşünülmüş sahneler, kurgunun akışı sonlara doğru bir duygu seline dönüşüyor.

Genç oyuncular Farah Zeynep Abdullah ve Fatih Artman, Erdoğan’ın yönetiminde gerçekten parlıyorlar.Yardımcı rollerde de popüler dizilerden tanıdığımız Songül Eden ve Şükran Ovalı’yı izliyoruz. Unutmadan eklemek de fayda var,Hasan Saltık’ın müzikleri de filmin duygusunu bütünlüyor.

Ekşi Elmalar
7.4
OYUNCULUK
7.8
HİKAYENİN ANLATIMI
7.6
GÖRSELLİK
10Cümle 7.6

YORUMLAR