Biz Nuri Bilge Ceylan için Cannes’ı beklerken, Tolga Karaçelik “Kelebekler” isimli 2.filmiyle Sundance Film Festivali’nden ödülle döndü! 2015 yılında yaptığı “Sarmaşık” ile Altın Portakal’a uzanan yönetmen, çok zaman geçmeden bu sefer uluslararası arenada kendini gösterdi.

Çok fazla reklamı yapılmadan sessiz sedasız festivalde rakiplerini ekarte eden film tam bir yeni jenerasyon Türk komedisi. Babalarını çağrısı üzerine köylerini ziyaret eden birbirinden ayrı üç kardeşin hikayesini ele alan film, absürt komedi ve drama karışık bir tür. Başrollerinde Bartu Küçükçağlayan, Tolga Tekin ve Tuğçe Altuğ’un oynadığı filmde oyunculuklar da oldukça çarpıcı.

Senaryosunu da yönetmen Tolga Karaçelik’in yazdığı filmde 90’lar dönemine damga vuran müzikler de ön planda nostaljik bir hava estiriyor. Bazı sahneler ve olaylar oldukça kült, 99 yapımı Manolya adlı filmi andırıyor.

Aile kavramını ve dogmaları oldukça sorgulayan film, “bağımsız filmlerin kalesi” Sundance’den de aldığı ödülle de rüştünü ispat etmiş oldu. Absürt komedi dalında yeni yeni gelişen Türk sineması aldığı bu ödülle Amerikan kara komedilerine de kafa tutmuş oldu. Tolga Karaçelik’in bundan sonraki yapımları için de beklentilerin arttığını şimdiden söyleyebiliriz.

Kelebekler
8.3
OYUNCULUK
8.5
HİKAYENİN ANLATIMI
8.3
GÖRSELLİK
10Cümle 8.4

YORUMLAR