Henüz lise sondaysanız ve hayalleriniz kimsenin aklına yatmıyorsa, gerçekten çok mücadele etmeniz gerekir. Hatta anneniz bile siz hayal dünyanızdan uzaklaştırmaya çalışabilir. Ancak hayat her zaman doğru yolu buldurur, sizi sevdiklerinize yakınlaştırır.

Lady Bird“, Türkçe ismiyle “Uğur Böceği” isyankar bir liseli kızın hikayesi. Lise son sınıfta olan, ekonomik olarak çok da güçlü olmayan bir ailenin kızı olan Christine, görsel sanatlara ve hayatın farklı alanlarına ilgi duyar. Ancak kendisini koyu katolik bir lisede bulur. Çünkü bu yol hem ucuzdur, hem de ailesinin onu kontrol etmesi için tek seçenektir. Kendi adını bile “Uğur Böceği” olarak değiştiren Christine, hem baskın bir karakter olan annesiyle mücadelesini hem de ilk aşklarını bu dönemde yaşayacaktır.

En iyi film ve yönetmen dahil toplam 5 ana dalda Oscar’a aday olan film, törenden ödülle dönemese de güçlü oyunculukları ve senaryosuyla iz bırakıyor. Filmi yazan ve yöneten Greta Gerwig, oyunculuğuyla akılda kalan bir performans sergileyen Saoirse Ronan sinemada “kadın” temsili açısından önemli bir işe imza atmışlar.

Lady Bird
8
OYUNCULUK
8.2
HİKAYENİN ANLATIMI
7.5
GÖRSELLİK
10Cümle 7.9

YORUMLAR