Türkçe adıyla ‘Muhteşem Gatsby’ (The Great Gatsby), yönetmen Baz Luhrmann’ın Fitzgerald’ın romanından uyarladığı bir film. 105 milyon dolar bütçesi ile tam bir görsel şölen olan filmde, 1920’lerin Amerika’sındaki eğlence hayatı büyülü bir aşk hikayesi ile anlatılıyor. Luhrmann, Paris’te çektiği Moulin Rouge ile sinemaya farklı bir tat katmıştı. Yine farklı bir hikayede ama daha iyi görsel kurguyla, Leonardo Di Caprio’yu olağanüstü kullanarak kayda değer bir yönetmenlik performansı sergiliyor.

Leonardo Di Caprio her filminde daha da ustalaşıyor ve oynayacağı filmleri çok iyi seçiyor. Efsane olma yolunda da ilerliyor ve artık akademi ödülünü artık hak ediyor. Yüzündeki çocuksu ifade yerini olgun bir aktörün müthiş mimiklerine bırakıyor.

Bir parantez de müzikler için. 1920li yılların parti müziklerini günümüzün modern soundu ile işleyen yönetmen, ilginç sürprizlere imza atmış. Bunlardan bazıları; Beyonce yorumuyla Amy Winehouse’un ‘Back to Black’ ya da Lana Del Rey’den ‘Young and Beautiful’…

The Great Gatsby
7.1
OYUNCULUK
6.7
HİKAYENİN ANLATIMI
6.8
GÖRSELLİK
10Cümle 6.9

YORUMLAR