2 Mart Pazar günü 86.sı düzenlenecek Akademi ödülleri (bilinen adıyla Oscar Ödül Töreni) yine birbirinden iyi yapımların yarıştığı bir arena olacak. Bu yıl 10 adaylıkla ‘American Hustle’ ve ‘Gravity’, peşinden 9 adaylıkla ’12 years a Slave’ en iddialı filmler olarak göze çarpıyor. Onları takip eden güçlü yapımlar; 6’şar adaylıkla ‘Captain Philips’, ‘Dallas Buyers Club’ ve ‘Nebraska’, 5 adaylıkla ‘Her’ ve ‘Wolf of Wall Street’.

Gravity’nin gösterime girmesiyle bu yılın en iyi filmlerinden biri olduğunu söylemiştik ve 10 adaylıkla bunu ispatladı. Başrol oyuncusu Sandra Bullock, performansı ile Oscar’a tekrar göz kırpsa da dalında Meryl Streep, Amy Adams, Judi Dench ve Cate Blanchett gibi çok güçlü adaylar var. En iyi kadın oyuncu kategorisinde ödül aslanın ağzında diyebiliriz.

Diğer göze çarpan yapım ise efsanevi kadrosu ile ‘American Hustle’, bu hafta Türkiye’de vizyona girdi. Tahminlerimiz oyunculuk kategorilerinde bu filmin ödülleri süpürmesi. ’12 Years a Slave’ ise 9 adaylıkla yine başrol oyuncusuna Oscar getirebilir gözüküyor.

Tüm filmleri ve performansları, Oscar tahminlerini Oncümle’de yorumlamaya devam edeceğiz, Oscar sezonumuz hayırlı olsun.

YORUMLAR