Varlık içinde yaşarken kocasının dolandırıcılık suçundan hapse atılmasıyla bir anda yalnız kalan ve üvey kız kardeşinin yanına San Fransisco’ya giden Jasmine’nin hikayesi. Woody Allen, Avrupa şehirlerinden sonra tekrar ülkesinin hikayelerine Blue Jasmine’le dönüyor.

Üç dalda Oscar adaylığı alan film (En iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi orjinal senaryo) Türkiye’de de geçtiğimiz sonbaharda gösterime girmişti.

Woody Allen’ın yaptığı kara komedi ve hayattan bir dilim alarak oluşturduğu filmlere bir örnek olan Blue Jasmine’de güçlü oyunculuklar göze hemen çarpıyor. Ana rolde Cate Blanchett, adeta karakterin kendisi olmuş, filmi tek başına götürüyor diyebiliriz. 2005 yılında Aviator ile aldığı en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ından sonra üç kez aday gösterilse de ikinci Oscar’ına uzanamamıştı. Bu yılda muhtemelen en zorlu mücadelenin yaşanacağı en iyi kadın oyuncu kategorisinde güçlü bir aday olarak ödüle göz kırpıyor. Golden Globe dan ödülle dönen ve BAFTA’ya da aday olan Blanchett’ın tek dezavantajı filmin en iyi kategoride yarışmaması.

Bu filmde göz çarpan diğer oyuncu Sally Hawkins’in ise ilk Oscar adaylığı ancak kategorisinde Jennifer Lawrence ve Julia Roberts daha ön plandalar. Son olarak filmin jenerik müiziği oldukça başarılı ve Julius Block imzası taşıyor.

Blue Jasmine
7.7
OYUNCULUK
7.6
HİKAYENİN ANLATIMI
7.4
GÖRSELLİK
10Cümle 7.6

YORUMLAR