Bizi bizden daha iyi tanıyan usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan, son filmi “Ahlat Ağacı” ile bir başyapıta imza atıyor. Son altı filminin beşi Cannes’den (6/5) ödülle dönen yönetmen, Ahlat Ağacı’nın prömiyerini de yine Cannes de yapmıştı. Medyaya Cannes’de 15 dakika ayakta alkışlanmasıyla yansıyan film, aslında bir filmden fazlası.

Hikaye, Ceylan’ın da çocukluğunun geçtiği Çanakkale’de geçiyor. Genç bir yazar adayının üniversiteyi bitirdikten sonra yazdıklarını kitap halinde bastırmak istemesiyle başlayan hikaye, ilerleyen safhalarda bir baba oğul hikayesine dönüşüyor. Ceylan’ın bir önceki eseri “Kış Uykusu” ile beraber diyaloglara verdiği önemin bu filmle beraber zirveye ulaştığını gözlemliyoruz.

“Yenetek Sizsiniz”den keşfettiği Doğu Demirkol’dan gelecek vaat eden bir yıldız adayı çıkaran Ceylan, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin gibi oyuncuları da çok ustaca kullanıyor.

Cehov, Dostoyevski gibi yazarlardan alıntıların bir nakış gibi işlendiği senaryo o kadar güçlü ki diyalogların etkisinden film çıktıktan sonra da kurtulmanız imkansızlaşıyor. Usta yönetmen, film boyunca sanki bir romanı canlı karakterleriyle izliyorsunuz izlenimini yaratıyor.

Her filminde çıtayı biraz daha yükselten yönetmenin 4 yıl aradan sonra birikimini yansıttığı “Ahlat Ağacı”, filmografisinin en nadide parçalarından biri olacak gibi duruyor.

Ahlat Ağacı
9.2
OYUNCULUK
9.3
HİKAYENİN ANLATIMI
8.8
GÖRSELLİK
10Cümle 9.1

YORUMLAR