Ve ödül sezonu yaklaşırken Türkiye Oscar aday adayı “Bağlılık Aslı” da görücüye çıktı. İşin ilginci filmin çok reklamı yapılmadığı için bizim de bu adaylıktan çok yakında haberimiz oldu. Filmin yönetmeni ise akıllarda kalan “Yumurta-Süt-Bal” üçlemesiyle Semih Kaplanoğlu.

Modern Türk sinemasında kendine yer bulan Kaplanoğlu, bu filmiyle de popüler izleyiciye çok yaklaşmıyor. Oysa modern ve geleneksel kadın tiplerini toplumsal bir sorunun üzerinden kıyasladığı bu filmde popüler sinema seyircisiyle bütünleşmeyi tercih edebilirdi.

Filmin konusuna gelince; yeni doğum yapan Aslı, işe dönmek istemektedir ve bunun tek yolu, çocuğu için güveneceği bir bakıcı bulmasıdır. Bu sırada aile içi bazı hesaplaşmalar da onu huzursuz etmektedir.

Günümüz çalışan kadının sorunlarını çok güzel yakalayan Kaplanoğlu, baskın sanatsal bir anlatım uğruna filmi, ikinci yarısında seyirciyi sıkan bir hale getiriyor. Seyirciyi adeta sonu gelmeyen bir depresyona sürüklüyor.

Oyunculukların da belirginleşmediği filmin Oscar için işi zor, ancak daha iyi bir kurgu ve etkileyici bir sonla çok ses getirecek bir yapım olabilirdi.

Bağlılık Aslı
7.5
OYUNCULUK
7
HİKAYENİN ANLATIMI
7
GÖRSELLİK
10Cümle 7.2

YORUMLAR