İrlandalı yönetmen Kenneth Branagh, “En İyi Orijinal Senaryo” dalında Oscar’a ulaştığı “Belfast” geçtiğimiz hafta ülkemizde de vizyona girdi. Törene tam 7 Oscar adaylığıyla giren film,  hem senaristi hem de yönetmeni olan Branagh’a da ilk Oscar’ını kazandırmış oldu.

Ünlü yönetmenin çocukluk hikayesinden otobiyografik izler taşıyan filmde, 1960’lı yılların sonuna doğru İrlanda’daki iç savaş konu alınıyor. İşçi cephesinin isyanları, ayrılıkçı hareketler ve Katolik- Protestan çekişmelerinin gölgesi altındaki çalkantılı dönem anlatılıyor.

Judi Dench filmin oyuncu kadrosunda dikkat çekerken, Oscar adaylığıyla da kısa olan performansını da taçlandırıyor. Film boyunca özellikle partneri, Ciaran Hinds ile olan sahneleri oldukça dokunaklı şekilde beyazperdeye yansıyor.

Öte yandan filmde başrol oynayan “Grinin Elli Tonu” serisi kaşeli Jamie Dornan’da sade performansı ile hiç göze batmıyor. Filmin asıl parlayan yıldızı ise 11 yaşındaki Jude Hill. Yönetmenin küçüklüğünü de canlandıran Hill, gelecek için de umut vaad eden performansıyla tempoyu ve duyguyu ayakta tutuyor.

Bir parantez de filmin müzikleri için açmak gerekiyor; usta işi seçilmiş müzikler belli bir başı/sonu olmayan filmi neredeyse çerçeveliyor, konuya hizalıyor.

Belfast
7.5
OYUNCULUK
7.5
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 7.7

YORUMLAR