Oscar ödülleri öncesi son anda atak yapan ve herkesin favori olarak gördüğü “Power of the Dog” u geride bırakan CODA, bize çok yakınımızda olan başka bir dünyayı anlatıyor. Ailesinin tek duyabilen üyesi olan Ruby’nin hikayesi…

Balıkçılıkla geçimini sağlayan, Ruby dışında tüm aile üyelerinin sağır ve dilsiz olduğu ailenin hayatından kesitler anlatan CODA, Oscar’da da “En iyi film” dahil aday olduğu üç kategoriden de heykelcikle dönmeyi başardı. Filmde dikkat çeken en büyük öğe ise anlatım dili.

Senaryo dalındaki ödülünde kanıtladığı bu samimiyet, ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalındaki bir ilkle de sağır ve dilsiz olan Troy Kotsur’e gitmesiyle perçinlendi. Film yapı olarak her ne kadar Will Smith’in de rol aldığı “King Richard” filmini başarı hikayesi olarak andırsa da getirdiği farklı perspektiflerle ayrışıyor.

Özellikle sağır ve dilsiz bir dünyanın gözünden hayatın nasıl gözüktüğünü anlatan sahneler de vurucu etkiler hissediliyor.  Bir yandan çok yetenekli bir kıza sahip olan anne babanın kızlarının yeteneklerinin de farkında olması da başka bir boyutu gözler önüne seriyor. Tüm bu çıkmazlarda ise ailenin kenetlenmesi ve toplumsal değerlere dokunan mesajlar da keyif veriyor.

Ailenizle keyifli, ödül almış, duygu sömürüsüne hiç uğramadan naif bir dille anlatılmış film izlemek istiyorsanız, CODA tüm beklentilerinizi karşılamaya aday.

CODA
8
OYUNCULUK
8
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 8

YORUMLAR