2023 Altın Palmiye ödüllü “Bir Düşüşün Anatomisi” bu hafta ülkemizde de vizyona girdi. Cannes Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan üçüncü kadın yönetmen olan Justine Triet, ortaya sarsıcı bir suç gerilim örneği çıkarmış. Özellikle mahkeme sahneleriyle ön plana çıkan film, sanat filmlerinden hoşlanan sinema severlere çok iyi bir seyir zevki vadediyor.

Film, üç kişilik bir ailenin Fransa’nın kırsal bölgesinde sakin giden yaşamlarının bir ölüm trajedisiyle sarsılmasını konu alıyor. Üç farklı karakterin gözünden kendi hayatlarını, aileyi yaşama biçimlerini derinden işleyen eserde, özellikle çocuğun senaryonun seyrini değiştirmesi oldukça etkileyici.

Oyunculuklar çok gerçekçi. Diyaloglar ise bazı sahnelerde şiir gibi akıyor. Triet’in kullandığı çekim teknikleri de filmi hareketlendirmiş, durağanlıktan çıkarmış. Müziğin de filmin duygusuna işlediği film, adeta insan yaşamına anatomik bir bakış açısı.

Bir insanın başına gelen talihsiz bir olay, anatomik olarak nasıl incelenir derseniz, işte cevabı bu filmde; sakın kaçırmayın!

Bir Düşüşün Anatomisi
9
OYUNCULUK
9
HİKAYENİN ANLATIMI
9
GÖRSELLİK
10Cümle 9

YORUMLAR