Büyük popüler sinema ödüllerini takip edenler bilirler: II.Dünya Savaşı’nı anlatmak Oscar, Golden Globe gibi prestijli ödüllere bir adım yaklaşmak demek. Daha önce Spielberg’in “Schindler’in listesi” ve “Er Ryan’ı kurtarmak” aldığı iki Oscar da Nolan’ı iştahlandırmış ki o da son projesi için bir savaş filmi çekmeyi tercih etti. II.Dünya Savaşı’nda İngiliz askerlerinin Fransız kıyılarındaki Dunkirk kasabasından tahliyesini anlatan film, geçen hafta vizyona girdi.

Belirttiğimiz gibi Anglo-Sakson dünyasının kahramanlık veya savaş hikayelerini anlatan filmlerde ödül yarışında bir adım öne geçmek muhtemel oluyor.

Christopher Nolan’ın bu tahliye hikayesine farklı zaman segmentlerinde üç farklı hikayeyle sinemasal bir dil kazandırdığı kesin. Ancak karakterlerin derin işlenmeyişi duyguların derinliğini de vuruyor ve sadece Hans Zimmer müzikleriyle geriliyorsunuz.

Oyuncu kadrosu olarak Mark Rylance, Tom Hardy ve One Direction grubundan tanınan Harry Styles’ı izlediğimiz filmde karakterler baskın olmadığı için oyunculuklardan söz etmek de mümkün olamıyor. Zaten Nolan da sadece konuya ve anlatıma konsantre olmamızı istiyor.

Farklı bir tarzda bir savaş filmi izlemek istiyorsanız iyi bir seyirlik ancak beklentiniz “Interstellar” seviyesinde ise hayalkırıklığına uğramanız muhtemel. Bakalım Nolan, istediği Oscar’a “Dunkirk” ile ulaşabilecek mi?

Dunkirk
7
OYUNCULUK
7.7
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 7.6

YORUMLAR