Dünya Sineması’nın en popüler yönetmenlerinden biri kim diye sorsak çoğu kişinin Steven Spielberg ismini telaffuz etmesi normal karşılanırdı. Jurassic Park, E.T., Er Ryan’ı Kurtarmak, Schindler’in Listesi, Yapay Zeka, Jaws, Indiana Jones ve niceleri…

Tam üç Oscar’lı dev yönetmen, bu sefer kendi çocukluğunu West Side Story’de beraber çalıştığı Pulitzer ödüllü Tony Kuschner ile kaleme alıyor. Bu ikili ilk film ortaklıklarıyla ödül alamasalar da adaylıklarıyla 2022’de ses getirmişlerdi.

Altın Küre’den en iyi film ve yönetmen ödülüyle dönen Fabelmans, izleyenlere Steven Spielberg’in çocukluğunu Sam karakteriyle anlatıyor. Yönetmenin ilk çektiği filmleri, ailesinin çalkantılı dönemlerini, ergenliğini ve sinema tutkusunu oldukça sadece bir dilde izlediğimiz yapımda oyunculuklar da çok naif. Michelle Williams’ın beşinci Oscar adaylığını getirmesi kesin gözüyle bakılan performansı, çoğu otorite tarafından bu sefer heykelcikle noktalanacağı yönünde.

Öte yandan yönetmenin küçüklüğünü oynayan Gabriel LaBelle, her ne kadar ödül sezonunda ön plana çıkmasa da dikkat çekici bir performans sergiliyor. Sinema sektörü için hayal kuranlar için değerli bilgiler bu karakter üzerinden veriliyor.

Oscar’ın ailece izlenebilecek en samimi yapımlarından biri olan Fabelmans, bakalım geçen sene KODA’nın yaptığını yapabilecek mi?

Fabelmans
8
OYUNCULUK
8
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 8

YORUMLAR