Görsel sanatların en güzel yönü de insanın o hikayelerde kendini araması ve bulması. Hele bir de o hikaye duygulara sımsıcak dokunabiliyorsa… Kışın Batı Dünyası için tatil sezonu kabul edilen Noel’de gösterime giren ve bir tatil hikayesi anlatan “Geride Kalanlar” (The Holdovers) da böyle bir yapım.

1970’li yılların başında, zenginler okulu olarak anılan ve Harvard, Cornell gibi üniversitelere öğrenci veren Barton Lisesi’nde Noel tatilini okulda geçirmek zorunda kalan bir öğretmen, bir grup öğrenci ve bir hizmetlinin hikayesini anlatan filmde her kültüre dokunacak hikayeler var. Özellikle toplum içinde dışlanan, kendini yetersiz gören ve şans eseri bir araya gelen bu grubun hesaplaşmaları da görmeye değer bir sinema deneyimi oluşturuyor.

İki Oscar’lı yönetmen Alexandar Payne’in yönettiği ve bu yılın en sıcak filmlerinden biri olarak gösterilen “Geride Kalanlar”, ödül kazanan oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor. Bu yıl ödül sezonunda Golden Globe, Oscar ve BAFTA’dan “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini süpüren Da’Vine Joy Randolph performansı ile ön planda. Başroldeki usta oyuncu Paul Giamatti Oscar’a aday olsa da Golden Globe’dan ödülle dönmeyi başardı.

Bir parantez de filmin müzikleri için; o kadar güzel hikayeyi destekliyor ki seçimi yapan ekibi kutlamak lazım. Ülkemizde her ne kadar geç gösterime girse de henüz sinemalardayken ailece izlemenizi öneririz.

Geride Kalanlar
8.5
OYUNCULUK
9
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 8.5

YORUMLAR