2017 yılında yapılan son bölümünden sonra beklentilerin iyice yükseldiği Maymunlar Cehennemi serisi, yeni filmiyle tekrar beyazperdede. Öncü lider maymun Ceaser’ın ölümünden nesiller sonra yaşananları anlatan bu bölümde genç oyuncular yer alırken, yönetmenlik koltuğunda Maze Runner serisinden Wes Ball var.

2011 yılından bu yana tüm seri filmlerinde maymunların nasıl evrimleştiği ve insan neslinin yerini alması üzerine kurgulanırken, araya giren boşluk hikayenin gücünü yavaşlatıyor. Öncelikle aradan geçen zaman nesiller sonra diye tanımlanırken büyük zaman boşluğunda neler olduğu atlanıyor.

Öte yandan oyuncu kadrosu gençleşirken, etkisi de düşüyor. Önceki filmlerde Gollum ile tanıdığımız Andrew Jerkins ve Gary Oldman gibi isimler yer alırken, serinin bu filminde yıldız isimler yok. Wes Ball aksiyon ve filmin felsefesini dengelemeye çalışırken, sahneler macera filmlerinin geçiş sahnelerine çok benziyor. Özgünlüğünü bu aşamada kaybeden eser yaz öncesi eğlencelik bir sinema filmi olmaktan öteye gidemiyor.

Yer yer liderlik, farklılıkların yönetimi, “beraber iyiyiz” mesajları film boyuna verilse de sahneler yeterince derinleşmediği için bir önceki filmdeki savaş sahnelerinin başarısını göremiyoruz. Serinin meraklısı için biraz hayal kırıklığı olsa da macera, fantastik sinema sevenler için sosyal aktivite olarak heyecanı vaat ediyor.

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık
7
OYUNCULUK
8
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 7.7

YORUMLAR