Türk sinemasının uluslararası platformlarda en başarılı yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın “Altın Palmiye” ödüllü son filmi “Kış Uykusu” geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi tamamen Türk oyuncuların oynadığı film, Kapadokya’da geçiyor.

Ceylan’ın Cannes yolculuğu “Uzak” ile aldığı Büyük Jüri Ödülü ile başladı. Yönetmen, yine aynı ödülü bir önceki filmi “Bir zamanlar Anadolu’da” ile de almıştı. “Üç Maymun” ‘la gelen en iyi yönetmen ödülünden sonra “Kış Uykusu” ile en büyük ödüle layık görülen ünlü yönetmen, Altın Palmiye tarihine de adını altın harflerle yazdırdı.

Film için ise tam bir anlatımda duruluk ve doğallık çalışması diyebiliriz. O kadar yalın ve ruha dokunan sahneler çekilmiş ki bir hayat kesitini dışarıdan gülerek, üzülerek, düşünerek izliyorsunuz. Film 3s 16dk olmasına rağmen o kadar güzel akıyor ki bir sahnenin bile fazladan çekilmediğini anlıyorsunuz.

Haluk Bilginer ve Demet Akbağ’ın oyunculukları ise pırıl pırıl. Gerçek bir sinema şöleni ve iyi bir sanat eseri izlemek istiyorsanız, uzunluğundan çekinmeyip filmi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Kış Uykusu
9
OYUNCULUK
8.8
HİKAYENİN ANLATIMI
9.3
GÖRSELLİK
10Cümle 9

YORUMLAR