Teknoloji hızla ilerliyor ve her gün yeni bir kavram hayatımıza giriyor. Şimdi her şey çok daha ulaşılabilir ve “büyük data” kavramı ile çok yakın… Steven Spielberg yıllar öncesinde (2002) yaptığı “Azınlık Raporu”nda işte tam bu “büyük data” kavramını işlemişti. Bu filmde başrolde 2054 yılında bir polisi canlandıran Tom Cruise, şehrin güvenliğini sağlayan sistem tarafından 36 saat sonra işleyeceği cinayet tahmin edildiği için kaçak durumuna düşüyordu. Kişilerin bilgileri, tüm yapabilecekleri ve olasılıklar bu sistemde kayıtlı tutuluyor, her bir kişinin tercihleri ve yapabilecekleri kontrol ediliyordu.

Ne ilginçtir ki yıllar sonra da facebook, google gibi araçlar vasıtasıyla tüm çevrimiçi hareketlerimiz izleniyor, tercihlerimize göre de bize seçenekler sunuluyor. Evet “büyük data” çalışıyor ve eğilimlerimizi, yapmak isteyebileceğimiz şeyleri bizler için söylüyor. Aynen Steven Spielberg’in “Azınlık Raporu“nda yıllar öncesinde kurduğu dünyada gibi.

Spielberg, çok değil bir hafta sonra yeni filmi “Ready Player One“da sanal kimlikler ve arttırılmış gerçeklik üzerine yaptığı kurguyu sinema meraklılarına sunacak.

Bakalım “Azınlık Raporu”nda kurduğu dünyada yanılmayan Spielberg, yeni yarattığı “arttırılmış gerçeklik” kavramıyla bizi gelecekte ne noktalara getirecek?

No review found! Insert a valid review ID.

YORUMLAR