2017 yılı için ödül sezonu “Oscar Ödül Töreni” ile kapanmıştı. Şimdi yepyeni bir yıl, yani 2018 için, iddialı filmler festivallerle beraber gösterime girmeye başladı. Önce Sundance ve Berlin ile açılan perde, sonrasında Cannes, Venedik, Toronto ile devam edecek.

Mayıs ayının gelmesiyle, festivallerin en özellerinden biri olan Cannes Film Festivali’ne sıra gelince, akıllara tabi ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan geliyor. Kendisi, sinemaseverlerin hatırlayacağı üzere en son 2014 yılında Altın Palmiye’ye “Kış Uykusu” ile uzanmıştı.

Şimdilerde Ceylan, yeni filminin heyecanını yaşıyor. Cannes Film Festivali ile açılışını yapmayı planladığı “Ahlat Ağacı”, usta yönetmenin en özel eserlerinden biri olacak gibi duruyor. Çekimleri Çanakkale’de gerçekleştirilen film, bir baba-oğul hikayesi. Şimdiden festival meraklıların sabırsızlıkla beklediği film tam 7 ülkenin ortak yapımı.

Henüz programı bile açıklanmayan Cannes Film Festivali için Nuri Bilge Ceylan ile yaşadığımız serüven, ülke sinemamız için de bu yıl özel bir heyecan yaşatacak.

YORUMLAR