9 Şubat Pazar gecesi, 92.Oscar Ödül Töreni ile bir ödül sezonu daha sona erdi. Toronto Film Festivali’yle başlayan ve sonrasında Golden Globe, BAFTA ile devam eden macera bu yıl büyük bir sürprizle sona erdi. Adaylar açıklandıktan sonra gizli ama gerçekçi olmayan bir favori, tüm rakiplerini geçerek heykelciğe uzandı. Evet, Oscar tarihinde ilk defa yabancı dilde bir film, “En iyi film” ödülünü almış oldu.

“Parazit”in başarısı bununla da kalmadı, yönetmeni Bong Joon Ho’ya hem “En iyi yönetmen” hem de “En iyi senaryo” dallarında ödül kazandırdı. Toplam dört Oscar ile geceyi noktalayan Ho, adeta bir tarihi değiştirdi.

Açıkçası böyle peri masallarını seviyoruz, ama en çok da hak edenin kazanmasını seviyoruz. Tüm kamuoyu Amerikan filmi olmasından dolayı 1917’yi bir adım önde görürken, artık Akademi’nin de bu seçimiyle beraber tüm Dünya’ya yenilendiğini göstermesi umut vericiydi.

Diğer büyük kategorilerde sürprizin yaşanmadığı gecede,  “En iyi erkek oyuncu” dalında Joaquin Phoenix, “En iyi Kadın” dalında Renée Zellweger, “En iyi Yardımcı Kadın” da Laura Dern ve “En iyi Yardımcı Erkek” Brad Pitt’in kazanması adeta malumun ilanıydı.

Oscar Ödülleri, bu yıl Akademi’nin seçimiyle gelecek için de hem prestijini hem de kalitesini arttırmış oldu.

YORUMLAR