Her yıl Oscar kontenjanına giren II.Dünya Savaşı filmlerinde anlatım git gide çeşitleniyor. Bu yıl ismiyle dikkat çeken Yeni Zellandalı yönetmen Taika Waititi’nin “Jojo Rabbit”i altı Oscar adaylığıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Kendisinin de hayali Hitler rolüyle yer aldığı filmde bir dram dengesi var diyebiliriz. Çoğunlukla savaşı çocuk bakış açısıyla izlediğimiz yapımda, acının soğuk yüzüyle de karşılaşıyoruz. Hitler’in ayrıca o dönem yaptığı algı yönetimini de yönetmen sıklıkla dile getirerek absürd komediyi ön plana çıkarıyor.

Scarlett Johansson’a “En iyi yardımcı kadın” dalında adaylık getiren filmde Sam Rockwell ve Rebel Wilson oyunculuklarıyla dikkat çekiyor. Özellikle Johansson, eleştirmenler tarafından çok beğenilmeyen bir yapımda oyunculuğuyla yine dikkat çekmeyi başarıyor. Küçük oyuncu Roman Griffin Davis de yaşından büyük performansıyla Atın Küre’de adaylığı kapmıştı.

Filmin anlatımının müziklerle de renklendirilmesi duygusal boyutunu derinleştiriyor. Bakalım Jojo Rabbit, Oscar yarışında ödülü alabilecek mi?

JoJo Rabbit
8
OYUNCULUK
8.2
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 8.1

YORUMLAR