18. Yüzyıl İngiltere’sinde Kraliçe’nin gözdesi Lady Sarah, kendine yeni bir hizmetçi bulur: Abigail. Ancak bu hizmetçi diğerlerinden oldukça farklıdır. Abigail, “lady”lik geçmişiyle kısa sürede Saray’da Kraliçe’nin dikkatini çekecektir.

Bafta’dan 7 ödüllle dönen, Oscar’da 10 adaylıkla dikkat çeken “The Favourite”, Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos imzası taşıyor. Daha önce “The Lobster” ile oldukça ses getiren yönetmen, yine kara komedi – dram tarzındaki filmiyle en çok konuşulanlar arasında.

Film, Oscar ödüllü Emma Stone, Rachel Weisz gibi isimleri bir araya getirirken en iyi kadın oyuncu dalında Oscar’ın favorilerinden Olivia Colman’ı beyazperdeye taşıyor. Colman, Bafta’dan ödülle dönerken, kadın oyuncu dalında Glen Close ile amansız bir mücadele verecek.

Filmde çok güçlü oyunculukların yanında farklı bir kurguyu izliyoruz. İmgeselliğe oldukça ağırlık veren Lanthimos, bir anlamda komediyle sanatsal anlatımı harmonize etmiş. “The Favourite”, bu yılın kısır filmografisinde görülmeye değer bir yapım olarak dikkat çekiyor.

The Favourite
8.2
OYUNCULUK
8.1
HİKAYENİN ANLATIMI
7.5
GÖRSELLİK
10Cümle 7.9

YORUMLAR