2017 yılı Oscar töreni için siyahi bir yönetmen imzalı bir gerilim filmi, Oscar adayları arasına girince oldukça büyük bir şaşkınlık yaratmıştı. İşte o siyahi yönetmen, Jordan Peele, Oscar adaylığı alan “Get Out – Kapan” filminden sonra çok beklenen ikinci filmi “Us”, Türkçe adı “Biz” ile yine karşımızda. Bir gerilim filmi olarak tüm dünyada haftasonu box office’e damgasını vuran “Biz”, eleştirmenlerin de beğenisini kazandı.

Peele, bu filmde de ilk filmde olduğu gibi farklı bir konuyu gerilim tarzında işliyor. İlk filmi “Kapan” da ırkçılık konusunu siyahi bir karakterin başına gelen doğa üstü olaylarla anlatırken, “Biz”de ise Amerikan kültürüne fazlaca eleştirel atıf var. Toplumun geldiği noktayı dual kişilikler üzerinden incelerken; şiddet, korku gibi temel insani güdülerle kendimizi sorgulama fırsatını da bize sunuyor.

Peele, Oscar ödüllü Lupita Nyong’o’ya başrolde şans verirken, tüm oyunculardan tam verim almayı başarıyor. Özellikle Nyong’o’nun bir oyunculuk resitali verdiğini söyleyebiliriz. Filmin müzikleri de bir klasik olarak akıllara kazınacak cinsten, Hitchock filmlerini anımsatıyor.

Kalitesi yüksek, farklı bir gerilim arıyorsanız, “Biz” i muhakkak izlemenizi tavsiye ederiz.

Us
8.5
OYUNCULUK
8.3
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 8.3

YORUMLAR