Asghar Farhadi’nin Cannes Özel Jüri Ödüllü “Kahraman” adlı filmi bu hafta sinemaseverlerle buluştu. İran sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan ve yaptığı işlerle tüm sinema endüstrisinin de dikkatini çeken Farhadi yine toplum vicdanı, beraberinde de insani duyguları sorguluyor.

“Bir Ayrılık” filmi ile adını duyuran Farhadi, insanı izlerken rahatsız eden sorgulamalarını bu filme de yansıtmayı başarmış. Filmde bir borcu yüzünden hapse giren ve izin alarak borcunu ödemek için yollar arayan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Ancak bu çabalarının sosyal bilinci tetikleyen bir hal alması filmin akışını bambaşka bir yöne çekiyor.

Kamuoyunun ve sosyal medya olgusunun bir insanın hayatını nasıl adım adım ele geçirdiğini, “Başkaları ne der?” bağlamında oluşan yalnızlaşma psikolojisini Farhadi ustalıkla işliyor. Oyunculukların çok sade aktığı yapımda ana karakter oyuncusu Amir Jadidi de çok doğal bir performans ortaya koyuyor. Adeta iki farklı karakteri canladırdığı sahnelerde duygusal değişimlerini ustalıkla beyazperdeye yansıtıyor.

Ödül sezonu öncesi favori filmlerden birini görmek isterseniz, “Kahraman” iyi bir seçenek. Ancak filmden kendinizi rahatsız olmuş ve duyguları karışmış bir şekilde çıkmanız da büyük bir olasılık, buna hazırlıklı gidiniz.

Kahraman
8
OYUNCULUK
8.5
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 8.2

YORUMLAR