Denis Villeneuve yaptığı işlerle kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Gitgide performansını artıran yönetmen “Blade Runner 2049” (Bıçak Sırtı) ile yine gündemde. 1982 yapımı “Blade Runner” Villeneuve’nin elinde bambaşka bir yapıma bürünüyor.

Başrollerinde Ryan Gosling, Harrison Ford ve Jared Leto gibi üç güçlü oyuncunun bulunduğu yapım, izleyiciden de yüksek ilgi görüyor.

İleri bir gelecekte kopyalama yoluyla sentetik üretilen insanların yeni bir tür oluşturduğu dönemi konu alan film, teknolojinin geleceği boyutlar ve insan türünün devamı hakkında ilginç yorumlar da içeriyor.

Villeneuve’ün sanatsal bakış açısı, repliklere ve görüntülere o kadar yansımış ki kendi içinde bir felsefeye dönüşmüş. Özellikle rüya üreticisi ve filmin kahramanının beraber olduğu diyaloglar oldukça derin. Bir Villeneuve filminin en büyük özelliklerinden olan görüntü seçimleri, yine tam yerinde ve eşsiz. Kurguya eski filmin üstüne eklenen ilk sahnedeki tasvir ise vurucu. Beklenenden biraz uzun olmasına rağmen “blade runner”, bu yılın en nitelikli filmlerinden.

Blade Runner 2049
8.4
OYUNCULUK
8.5
HİKAYENİN ANLATIMI
8.7
GÖRSELLİK
10Cümle 8.5

YORUMLAR