Bugüne kadar Ortaoğu’yu anlatan sayısız film izledik. Bunlardan bazıları sadece “batı” penceresinden resme bakarken bazıları da sadece yaşanan acıları ön plana çıkardı. Ancak “Capernaum” gibi çok az film olmuştur ki Ortadoğu’daki yaşananları bir çırpıda, en sade ve tarafsız haliyle anlatabilsin.

Cannes Film Festivali’nde boy gösteren ve üç ödülle dönen “Capernaum”, onu dünyaya getirdiği için anne babasını dava eden bir Lübnanlı çocuğun hikayesi. Gösterildiği andan itibaren dünya çapında büyük yankı uyandıran film, ödül sezonunda “en iyi yabancı film” alanında adaylıkları aldı. Filmin tek şanssızlığı usta yönetmen  Cuaron’un Roma’sıyla yarışacak olması ki Golden Globe’da bu yarışı ne yazık ki kaybetti.

45 yaşındaki Beyrutlu kadın yönetmen Nadine Labaki, ülkesindeki yoksulluğu, göçmen sorununu ve yozlaşmış gelenekleri oldukça canlı aktarıyor. Ortadoğu Coğrafyası’nda olan biteni hiç abartmadan ve sahnelerin hakkını vererek akışkan bir kurguda beyazperdede canlandırıyor. Üstüne güzel müzikler ve görüntü yönetmenliği eklenince bu yılın en iyi filmlerinden biri ortaya çıkıyor.

Festival filmlerini seviyorsanız, Ortaoğu’ya ilginiz varsa, muhakkak “Capernaum” u izleyin.

Capernaum
8.5
OYUNCULUK
8.8
HİKAYENİN ANLATIMI
8.5
GÖRSELLİK
10Cümle 8.6

YORUMLAR