Toronto’dan ödülle dönen “Green Book”, Türkçe adıyla “Yeşil Rehber” Amerika’dan hemen sonra Türkiye’de de vizyona girdi. Oscar’ın habercisi sayılan Toronto Film Festivali’ndeki başarısı, eleştirmenlerin çok desteğini alamasa da, yapımı ön plana çıkarıyor. Bunda tabi şu ana kadar daha çok komedi filmlerinden hatırladığımız yönetmen Peter Farrelly’nin etkisi var.

1960’lı yıllarda Amerika’da siyahi ırka yapılan ayrımcılığı anlatan filmde Viggo Mortensen ve Mahershala Ali gibi iki dev isim var. Filmi benzerlerinden ayıran iki önemli özelliği var; gerçek bir hikaye olması ve mesajını tezatları konuşturarak vermesi.

Çok samimi bir dille oluşturulan konuşmalar akışı çok güçlendirmiş. Oyunculuk açısından ise özellikle Mahershala Ali’nin devleştiğini söyleyebiliriz. Kendisi iki yıl önce de “Ay Işığı” ile Oscar ödülüne uzanmıştı. Yönetmen Farrelly de esprili bakış açısını diyaloglara öyle farklı yedirmiş ki duygu geçişleri de hiç rahatsız etmiyor.

Anlatılması zor bir hikayeyi hüzüne boğulmadan samimi bir aktarımla izlemek istiyorsanız, “Green Book” çok iyi bir seçim olacak.

Green Book
8.4
OYUNCULUK
8.2
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 8.2

YORUMLAR