Steve McQueen ismini, sinemaseverler 2014 yılındaki Oscar’lı “12 yillik esaret” filminden hatırlayacaklardır. Siyahi yönetmen, tam 4 yıl sonra yeni filmi “Dul Kadınlar” ile yine gündemde. Film, soygun yapmak zorunda kalan 3 kadının hikayesini anlatıyor.

Ancak bu kadınların hikayeleri birbirinden oldukça farklı; bir beyazla evlenen siyahi bir kadın, bir Polonyalı göçmen ve bir Meksika asıllı Amerikalı. Bu farklılık dolu gruba bir de politik çekişmeler, yozlaşmış kurumlar eklenince oldukça eleştirel bir yapım ile karşılaşıyoruz.

McQueen, sinemasal gücünü kusursuza yakın bir kurguyla yansıtmış. Sayısı fazla olan karakterleri, ana karakter – yan karakter dengesini de gözeterek usta bir yalınlıkla aktarmış.

Başrollerde Viola Davis, Colin Farrell, Liam Neeson varken yan rollerde de Robert Duvall Daniel Kaluuya gibi önemli isimler var. Tam bir oyunculuk şöleni olan film için soundtrack çalışmasını ünlü siyahi vokal Sade yapmış. Sinemaseverler için Oscar sezonu öncesi muhakkak görülmesi gereken bir film.

Widows
8.3
OYUNCULUK
8.5
HİKAYENİN ANLATIMI
8.1
GÖRSELLİK
10Cümle 8.3

YORUMLAR