Henüz 40 yaşına gelmemiş, adından oynadığı karakterlerle söz ettiren bir isim Jake Gyllenhaal. Hollywood’da çok çeşitli bireysel performansları deneyen ve kalıpların dışına çıkmaya çalışan bir aktör. Şimdi de haftasonuna bomba gibi giren “Örümcek adam-Evden Uzakta” da “Mysterio” rolünde karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz on yıl içinde bir boksörü, bir TV programı yapımcısını, bir yazarı, eşcinsel bir kovboyu, ve nice farklı karakteri canlandıran Gyllenhaal için şifre kelime “deneyim”. Tom Ford ilk filmi “Gece Hayvanları” için onu seçerken depresif kimliğini ön plana çıkaracağını biliyordu. Ya da Ang Lee Oscar’a uzanan “Brokeback Mountain” için partnerlerden birinde onu oynatırken bu zorlu role tam oturacağının farkındaydı.

Jake’i diğer aktörlerden ayıran da tam da buydu, farklı karakterlere olan adaptasyonu. Birçok oyuncu için kalıplaşmış roller varken, onun için yok. Bir gün karşımıza bir süper kahraman olarak çıkabilirken bir gün karşımıza bambaşka kötü bir karakterle çıkabilir.

Her sektörde olduğu gibi, beyazperdede işini farklılaştırabilen ve farklı tecrübeleri yansıtabilen insanlar ışıklarıyla hayranlarını peşinden sürüklüyor.

YORUMLAR