Bundan çok uzak değil, 2018 yılında Jordan Peele, “Kapan” ile Oscar’a aday olduğunda gerilim filmleri için farklı bir pencerenin açıldığını görmüştük. Bu türün örneklerinin gittikçe arttığını gözlemlemekteyiz. Nitekim bu hafta vizyona giren “Ritüel” de gayet çizgi dışı bir gerilim.

İçinde “Haneke” vari bir gerilimin kol gezdiği, depresif havanın kasvetle harmanladığı, gizemin yavaş yavaş çözüldüğü bir gerilim. Üstelik sürreel vahşi sahnelerin de filmde önemli yer kapladığını belirtmeliyiz.

Yönetmen Ari Aster, ikinci uzun metrajlı filmiyle yine gündeme gelmeye başarırken, kullandığı mütevazi oyuncu kadrosu da dikkat çekici. Ayrıca Amerikalı bir yönetmen olarak, bağımsız sinemaya yaklaşan bir popüler çizgi tutturması da onun farkını gösteriyor. Film için seçilen İskandinavya ise filmin farklı havasına enerji katıyor.

Eğer Pagan veya farklı kültürlere meraklıysanız, komün hayatı deneyimi nasıldır, sorularınız varsa “Ritüel” sizi farklı şekilde aydınlatabilir. Biraz Shalamayan’ın “Village”i andırsa da emin olun filmi sakin izleyemeyeceksiniz.

Midsommar
7.5
OYUNCULUK
7.9
HİKAYENİN ANLATIMI
8.5
GÖRSELLİK
10Cümle 8

YORUMLAR