Atom bombasını yapan Robert Oppenheimer’ın hikayesi Nolan’ın gözünden beyazperdede! Uzun zamandan beri reklamı medyada dönen filmle, unutulmaz filmlerin yönetmeni Christopher Nolan, Dunkirk’ten altı yıl sonra ikinci Oscar atağını yapıyor.

Oyuncu kadrosunda kimler yok ki? Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr, Casey Affleck, Rami Malek, Gary Oldman; yıldızlar geçidi demek bile az kalıyor.

Nolan’ın Oscar arzusuna Interstellar, Inception gibi filmler derman olmayınca, 2017’de Normandiya çıkarmasına farklı bakışla anlatan Dunkirk ile adaylıklar gelmiş ancak ünlü yönetmen, sadece teknik ödüllerle yetinmek zorunda kalmıştı.

Kariyerindeki beş Oscar adaylığından heykelcik gelmeyince, Nolan’ın mevzuyu iyice derinleştirdiğini görüyoruz. Oppenheimer ile ABD’nin Almanya ile başlayıp, Japonya, Rusya dış politikasını anlatırken, bir bilim adamının karakterini farklı yönleriyle politik bir gerilimde çizmeye çalışıyor.

Çalışıyor diyoruz, çünkü Kara Şovalye’deki Joker’i bize aratıyor ve kurgudaki başarısını karakter anlatımında göremiyoruz. Bu da Oppenheimer’ı; görselliği ve müthiş oyuncu kadrosunun yanında biraz yavan yapıyor. Bakalım, Greta Gerwig’in Barbie’si ile olan mücadeleyi kazanabilecek mi?

Oppenheimer
8
OYUNCULUK
7.5
HİKAYENİN ANLATIMI
8
GÖRSELLİK
10Cümle 7.8

YORUMLAR