Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’mızı kaleme alırken belirttiği medeniyetin tek dişi kalmış canavar hali, sanat eserleriyle her gün daha çok ortaya çıkıyor. Nerden çıktı bu, diyebilirsiniz. Bu hafta vizyona giren İskandinav yapımı “Tanrının unuttuğu yer” özendiğimiz Batı’nın medeniyet yolundaki sürecini kuzeyli penceresinden gayet doğal bir dille aktarıyor.

İzlanda’nın enfes doğa görüntüleriyle bütünleşen filmde yönetmen Palmason, insan doğasını aynı mükemmellikte resmediyor. 2022 yılında Cannes özel seçkide gösterilen film, Danimarkalı bir rahibin o dönemde çok uzak bir ada olan İzlanda’ya kilise yapmakla görevlendirilmesini konu alıyor.

Ancak rahip Lucas, bu macerasında sadece çetin doğayla değil, ötekileştirilmiş İzlandalılar ve din inancı üzerine büyük bir psikolojik mücadeleye giriyor. Dogmalar, materyal bakış açısı, din inancı, aşk, doğa sevgisi ve yalnızlık. Karakterlerin üzerine adeta yapışmış bu öğeler İskandinav sinemasına has ilginç olay örgüsüyle sergileniyor.

Medeniyet yolculuğunu insan psikolojisi üzerinden değerlendiren yapım, sıcak yaz günlerinde serin bir esinti etkisi yaratıyor. Yazın aksiyon sineması bombardımanında farklı bir renk arayanlar için güzel bir seçenek.

Tanrının Unuttuğu Yer
8
OYUNCULUK
8
HİKAYENİN ANLATIMI
8.5
GÖRSELLİK
10Cümle 8.2

YORUMLAR