Son dönemde dijital platform yapımları, hem ekonomik sebepler hem de daha güvende sosyalleşme imkanları nedeniyle, sinema filmlerinden daha fazla ilgi çeker konuma geldi.

İşte bunlardan biri de Squid Game. 200 milyon Netflix abonesinden yarısına ulaşan yapım, birçok sinema filminin yapamayacağı etkiyi şu anda bırakmış gözüküyor. Güney Kore’nin yükselen yıldızını, Parazit’ten sonra tekrar parlatıyor.

Ancak Squid Game’in popüler yapımları sevenler tarafından yeni bir şey söylediğini söylemek oldukça zor. Çok yakın bir zamanda yine beyazperdeyi domine eden “Açlık Oyunları” serisi, benzer olarak Parazit’teki alt sınıf vurgusu Squid Game’in bir “yeniden üretim olma” durumunu destekliyor.

Burada yapımın ortaya koyduğu fark ise anlatımın basitliği ve çocuk oyunlarıyla eğlence vurgusunun ön plana çıkarılması. Ölümün kaçınılmaz son olduğunu “Açlık oyunları” serisinde daha görkemli ve sert bir şekilde anlatılırken, burada bir bilgisayar oyunu tadında verilmesi kavramı yumuşatıyor. Ayrıca bunu daha ucuz bir oyunculuk ve prodüksiyon maliyetiyle yapabiliyor.

Seyirci de Squid Game’in neyi anlattığından daha çok nasıl anlattığını beğeniyor ve ileride olacak işlere de mesaj veriyor!

YORUMLAR