Süper Kahraman evreninin önemli şirketlerinde DC, Marvel’e karşı en büyük kozu olan Batman’i yine çok iyi kullanıyor. Son Batman filmi olan ve bu sefer yönetmenlik koltuğunda Matt Reeves’i gördüğümüz yapımda hikaye aynı ama anlatılış biçiminde derin farklar görüyoruz. Filmi seyrederken kimi zaman bir klip, kimi zaman bir aksiyon filmi kimi zaman da dramla yüzleşiyoruz.

Hatta filmi kare kare çizseniz, bir çizgi roman görmeniz bile çok olası. Çok az diyalog, fazla görüntü ve çok ince detaylar. Reeves, “Maymunlar Cehennemi” tecrübesindeki tüm pozitif yanları filme taşımış ve son zamanlarda izlediğimiz -Dune’dan sonra- görselliği en zengin filmlerden birini çekmiş.

Öyle bir görüntü çalışması ki neredeyse hiç gündüz ışığı görmeyen, sahici bir yağmurun devamlı yağdığı, kasvetin hakim olduğu ve sıkıntının insanların yüzünden resmedildiği bir ambiyans. Öte yandan her sahneye eşlik eden, tam oturan bir müzik. Bir de bunları yeni Batman ve oyunculuğuyla da hiç eskilerini aratmayan Robert Pattinson.

Konu olarak farklı bir şey söylemeyen ama seyirci, yeniden çekim adına müthiş bir bakış açısı yakalayıp neredeyse bir polisiye çıkaran Matt Reeves’i gişe de tebrik ediyor.

The Batman
7.5
OYUNCULUK
8
HİKAYENİN ANLATIMI
10
GÖRSELLİK
10Cümle 8.5

YORUMLAR