İran sinemasının ünlü yönetmeni Ashgar Farhadi’nin son filmi “Satıcı” Türkiye’de de vizyona girdi. Yine sade bir hikayeyle seyircisinin karşısına çıkan Farhadi, yalın anlatımıyla etkiliyor.

Yeni taşındıkları evde, eşi saldırıya uğrayan bir adamın hesaplaşması üzerine olan hikaye, isabetli oyunculuklarla zenginleştirilmiş. Yine lokal oyuncuları kullanan yönetmen, duyguları olduğu gibi aktarmaya devam ediyor. Özellikle başrol oyuncularının parladığı film, kapalı İran hakkında da bazı bilgiler veriyor.

Cannes film festivalinden iki ödülle dönen Farhadi, gözünü Oscar’a dikmiş durumda. Daha önce “Bir Ayrılık” filmi ile 2011 de Oscar’ı kucaklayan yönetmen, bu sefer yine yabancı film dalında ödüle aday. İran vatandaşlarının Amerika’ya girme yasağı kararı ödül törenine kadar iptal olmazsa, Farhadi ödül törenine gidemeyecek. Bu da şu günlerde sinema dünyasında oldukça konuşulan bir konu oldu. İstanbul çevresinde film çok az sinemada oynuyor, kaçırmak istemiyorsanız ve ünlü yönetmeni takip ediyorsanız, biletlerinizi şimdiden almanızda fayda var.

Salesman
7.7
OYUNCULUK
7.9
HİKAYENİN ANLATIMI
7.4
GÖRSELLİK
10Cümle 7.7

YORUMLAR